Tesla 2 milyon kusurlu aracını geri çağırdı

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), Tesla’nın 2012-2023 Model S, 2016-2023 Model X, 2017-2023 Model 3 ve 2020-2023 Model Y araçlarında otomatik pilot direksiyon sisteminde hata tespit etti.

Tesla, kusurlu sistemi düzeltmek için bu modeller yelpazesindeki 2 milyondan fazla aracını geri çağırdı.

Geri çağırma, otomatik pilot direksiyon sistemi kullanımdayken meydana gelen ve bazıları ölümcül olan bir dizi kazayla ilgili olarak NHTSA tarafından iki yıl süren bir soruşturmanın ardından geldi.

ABD güvenlik düzenleyicileri tarafından yayınlanan belgelerde, şirketin sorunları çözmek için kablosuz yazılım güncellemesi yapacağı belirtilirken “Otomatik teknoloji, güvenliği artırmak için büyük umut vaat ediyor, ancak yalnızca sorumlu bir şekilde kullanıldığında” ifadelerine yer verildi.

Gelişmelerin ardından Tesla hisseleri işlemlerin başlamasından önce yüzde 1,5 kadar düşerek 233,40 dolara geriledi.

BU YILKİ İKİNCİ GERİ ÇAĞIRMA

Bu geri çağırma, bazıları ölümle sonuçlanan yüzlerce kazanın ardından giderek artan bir incelemeye tabi tutulan Tesla’nın otomatik sürüş sistemlerini içeren bu yılki ikinci geri çağırma oldu.

NHTSA ilk olarak 2016 yılında meydana gelen ölümlü bir kazanın ardından otomatik pilot direksiyon sistemi hakkında bir kusur soruşturması yürütmüş, ancak ertesi yılın başlarında sistemi aklamıştı.

Ağustos 2021 ve Şubat 2022’de başlatılan ve beklemede olan iki kusur incelemesi, Tesla’ların ilk müdahale araçlarına çarpması ve otoyollarda aniden fren yapması nedeniyle başlatıldı.

NHTSA, otomatik pilot direksiyon sistemi ile bağlantılı olduğundan şüphelenilen Tesla otomobillerini içeren 50’den fazla özel kaza soruşturması açtı ve Biden yönetimi altında soruşturmaların hızı arttı.

Tesla’nın otomatik sürüş sistemlerini inceleyen düzenleyiciler NHTSA’nın ötesine geçiyor. Şirket ocak ayında Adalet Bakanlığı’ndan otomatik pilot direksiyon sistemi ve tam otomatik sürüş ile ilgili belge talepleri aldığını açıkladı.

Her yeni Tesla’da standart olarak sunulan otomatik pilot direksiyon sistemi, araç hızını çevredeki trafikle eşleştirmek için kameraları kullanarak açıkça işaretlenmiş şeritler içinde sürücülere direksiyon konusunda yardımcı oluyor. Tesla, 2016’nın sonlarında Tam Kendi Kendine Sürüş adını verdiği daha üst düzey işlevselliğini de piyasaya sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x