Neova Sigorta, 2023 yılında prim üretiminde yüzde 102 büyüdü

Neova Sigorta, 2023 yılında bir önceki yıla göre aktif büyüklüğünü yüzde 96 artırarak 15 milyar TL’ye yükseltirken, toplam prim üretimini yüzde 102 büyüterek 11,5 milyar TL prim üretimine ulaştı.

 

Yenilikçi ve müşteriyi odağa alan ürün ve hizmetler geliştirmeye devam eden Neova Sigorta, 2023 yıl sonuna dair finansal sonuçlarını kamuoyuna açıkladı. Öz kaynaklarda bir önceki yıla göre yüzde 134 büyüyen Neova Sigorta, ödenmiş sermayesini 2023 yılında 500 milyon TL’den 900 milyon TL’ye yükseltti. Aktif büyüklüğünü yüzde 96 artırarak 15 milyar TL’ye ulaştıran Neova Sigorta’nın 2022 yıl sonu itibariyle 6,2 milyar TL olan finansal yatırımları, 2023 yıl sonu itibariyle yüzde 93 artarak 11,9 milyar TL oldu. Şirketin 2023 yıl sonu dönem net karı ise 652 milyon TL olarak gerçekleşti.

 

“Prim üretiminde 11,5 milyar TL’ye ulaştık”

2023 yılı finansal sonuçlarına ilişkin görüşlerini açıklayan Neova Sigorta Genel Müdürü Neslihan Neciboğlu, “2023 yılında hem yatırımlarımızla hem de gerçekleştirdiğimiz yeniliklerle sektörümüzdeki pozisyonumuzu güçlendirerek sürdürüyoruz. Tüm kanallarımızın desteği ile prim üretiminde 11,5 milyar TL’ye ulaştık. Uzun vadeli ve sürdürülebilir başarı için finansal sağlığın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Taşıdığımız sorumluluklara karşılık rezervlerimizi güçlendirdik. Bu yıl en çok satan ürünlerimiz arasında yer alan kasko ürünümüzde bir önceki yıla kıyasla yüzde 68 büyüdük. Özellikle son dönemlerde odaklandığımız alanlardan biri olan özel binek otomobilde ise 2022 yılına oranla prim üretiminde yüzde 135’lik bir artış yakaladık. Bu sayede 2022 yılında yüzde 3,7 olan pazar payımızı 2023 yılında yüzde 5’e yükselttik. Hedefimiz kasko ürünümüzü daha önce kullanmamış olan müşterilerimize tanıtarak sağlam adımlarla ilerlemek. Motor dışı branşlarda yüzde 150 oranla sektörün üzerinde büyüme gerçekleştirdik. Özellikle yüzde 203 ile genel kayıplar branşlarında sektörün neredeyse iki katı bir büyüme gerçekleştirmeyi başardık.  Bunun yanı sıra yangın-doğal afetler ve diğer branşlar başlıklarında da sektör ortalamasının üzerinde büyüdük.” dedi. 

 

Deprem bölgesine yönelik çalışmalarını yıl boyunca sürdürdü 

Neova Sigorta, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin hemen ardından mobil hizmet araçları ve ofislerini acentelerinin ve tüm iş ortaklarının hizmetine sundu. Deprem sonrası süreçte de çalışmalarını sürdürerek yaraların sarılmasına destek olmaya devam eden Neova Sigorta, deprem hasar dosyalarının ödemesini hızlıca gerçekleştirerek dosyaların yüzde 95’lik kısmını neticelendirmeyi başardı.

 

Neova Sigorta, satış kanallarına yatırım yapmaya devam ediyor

En güçlü kanallarından olan acente ağında yatırımlarını sürdüren Neova Sigorta, acentelerinin hayatını kolaylaştırmak için Pratik Portal’ı hayata geçirdi. Acente sayısını 3.318’e çıkartan Neova Sigorta, acentelerinin prim üretimindeki büyüme oranının geçtiğimiz yıla göre yüzde 93 arttığını açıkladı. Dijital iş birliklerini genişleterek 2023 yılı içerisinde dijital kanallardan 100 milyon TL prim üretimini aştı. Broker kanalında iç pay oranını yüzde 5’e yükselterek 500 milyon TL prim üretimine ulaştı.   Ayrıca bankasürans kanalında da bir önceki yıla kıyasla yüzde 96 artış yakalayan Neova Sigorta, 2023 yılındaki üretiminde bankasürans payını yüzde 20’ye ulaştırdı.

 

Neova, insan kaynağına yatırım yapmayı önemsiyor

Sektöre yön verecek önemli yenilikler gerçekleştirmek amacıyla donanımlı, alanında yetkin insan kaynağı istihdam etmeyi ve yetiştirmeyi hedefleyen Neova Sigorta, 2022 yıl sonunda 346 olan çalışan sayısını 441’e çıkarttı. Yeni istihdam ile teknik, satış ve pazarlama bölümlerinde organizasyonunu şekillendirdi. Teknopark İstanbul’un teknolojik ekosisteminin katkısıyla Ar-Ge çalışmalarını hızlandırmak ve yenilikçi ürünlerinin sayısını artırmak için büyüme stratejisi kapsamında, Teknoloji Grubu çalışan sayısını 2022’ye kıyasla iki katına çıkararak nitelikli istihdamlara yatırım yapmaya devam ediyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x