Kestane alırken aman dikkat! Çin kestanesi nasıl anlaşılır?

Kestane, sağlık için oldukça önemli antioksidanlar içerirken ne yazık ki bilinçsiz tüketimi fayda değil zehir saçabiliyor. Piyasada özellikle seyyar satıcılarda sık rastlanan kestanelerin birçoğu aslında yenilen kestane türü olmayabilir. Çin kestanesinin (Aesculus hippocastanum) yenilebilir kestanelerle (Castanea sativa) karıştırılıyor. Peki, Çin kestanesi nasıl anlaşılır, yenirse ne olur, at kestanesi nasıl ayırt edilir?

ÇİN KESTANESİ NASIL ANLAŞILIR?

Çin kestanesini diğer türlerden ayırmak oldukça önemlidir; çünkü bu tür kestaneler, içerdikleri zehirli saponinler nedeniyle insanlar veya evcil hayvanlar için çok zararlıdır. İki kestane türü arasındaki dışsal farklılıklara dikkat etmek gerekli.

Çin kestanesi, diğer adıyla at kestanesi olarak da bilinen bu tür, meyveleriyle genellikle küresel bir şekle sahiptir. Diğer taraftan, tükettiğimiz tipik kestaneler biraz daha düz, uçları sivriltilmiş ve sıklıkla fırça benzeri tüylerle çevrilmiş bir yapıya sahiptir.

ÇİN KESTANESİ YENİRSE NE OLUR?

Çin kestanesini ayırt etmenin en güvenilir yolu, onu pişirmektir. Pişirildiğinde, beyaz köpüklü bir tabaka oluşur. Ayrıca, tadı neredeyse yok gibidir. Çin kestanesinin kokusu da farklıdır ve kabuğundan ayrılmış olsa bile tüketilmemesi gerektiği konusunda uzmanlar uyarır.

Özellikle çiğ olarak tüketildiğinde çok zehirli olabilen Çin kestanesine karşı dikkatli olunmalıdır. Diğer taraftan, güvenle tüketilebilen kestaneler birçok sağlık faydasına sahiptir. Uzmanlar, bu güvenli kestanelerin yararları hakkında bilgi verirken, Çin kestanesinden uzak durmanın önemini vurgularlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x